< Zpět na předchozí stránku

3D technologie / SMARTTECH

SMARTTECH logoVýhradní zástupce

3D skenování

3D optické skenovací systémy pro využití v různých oborech. Speciální systémy pro využití zejména v technické praxi, umožnující provádět reverzní inženýrství, vytvářet parametrické 3D modely pro editaci v různých konstrukčních programech. Možnost provádět rozměrovou kontrolu na naskenovaných objektech a porovnávat s ideálními 3D modely.

SMARTTECH sídlo firmy

Výrobce

SMARTTECH

SMARTTECH Ltd., 30 Racławicka st., PL 05-092 Łomianki, POLAND

http://smarttech3dscanner.com

Nabídka produktů

3D skenery pro technické a průmyslové využití:

Micron 3D

Přesnost měření byla navýšena o 30% a zároveň byla zvýšena odolnost pro práci mimo laboratoř. Uzavřené a pevné tělo přístroje z uhlíkových vláken umožňuje práci v širokém teplotním rozmezí.

Micron 3D skener

Vývoj a výroba skeneru MICRON3D trvala více jak dva roky, což nám umožnilo věnovat se každému detailu tohoto hi-end 3D skeneru. Naši experti a konstruktéři na podkladě výsledků získaných z dotazníků zaslaných našim uživatelům vypracovali základní požadavky pro novou generaci 3D skenerů. Výsledkem je představení nové generace optických 3D skenerů s úzkopásmovým strukturálním světlem.

MICRON3D je optický skener vyšší třídy, určený pro skenování tvarově složitých a náročných objektů. Tento systém je navržen tak, aby zvýšil svoji efektivitu ve všech svých pracovních fázích. Vysoké technické parametry, vložené do kompaktního těla, vytváří z našeho výrobku spolehlivé a mobilní měřicí zařízení. Použití průlomové technologie úzkopásmového zeleného LED světla nejen že snižuje vliv okolního světla (jako u modrého světla), ale zvyšuje i přesnost snímače, a to až o 30%.

Kryt přístroje a jeho vlastní konstrukce byla navržena tak, aby se minimalizoval vliv vnějších vlivů během měření. Použitím moderních uhlíkových vláken se nejen zvýšila pevnost konstrukce, ale minimalizoval se také vliv teplotních výkyvů na přesnost skeneru. Navíc je skener osazen vnitřním systémem tlumení rázů a celý citlivý vnitřek přístroje je chráněn sadou účinných výměnných filtrů.

Přesnost skeneru MICRON3D, jako profesionálního měřicího zařízení, je kontrolována podle normy VDI/VDE 2634 část 2. Kvalitu přístroje dokládá výrobce pomocí kalibračního certifikátu, který je součástí dodávky každého přístroje. Díky své tuhé a pevné konstrukci může být každý přístroj také certifikován nezávislou akreditovanou metrologickou laboratoří a tímto ho lze snadno implementovat do systému řízení jakosti u každého zákazníka.

Tajemství technologie zeleného LED světla

Tajemství zeleného světla je spojeno s jeho střední vlnovou délkou ve srovnání s různými složkami bílého světla. Díky jeho poloze ve spektru je toto nejvhodnější vlnová délka pro kalibraci většiny optických přístrojů. Můžete si být jisti, že s technologií zeleného světla dosáhnete těch nejlepších výsledků skenování vůbec. Díky mnoha testům a měřením zjistil SMARTTECH, že rozdíl v přesnosti měření může být tímto zvýšen až o 30%. Nyní naše znalosti pracují pro vás ve formě extrémně přesného měření.

MICRON3D je komplexní řešení pro pokročilé aplikace 3D skenování. S nejvyšším rozlišením (10 Mpix) s hustotou skenu (do 330 bodů/mm2) poskytuje zcela detailní rozlišení i u velmi složitých objektů. Dosažení správné pracovní polohy je zajištěno usazením 3D skeneru do kulové hlavy stabilního stativu. Následně se pomocí laserových značkovačů určí umístění měřeného objemu. Výkonná mobilní pracovní stanice připojena k 3D skeneru je vybavena specializovaným softwarem pro zpracování získaného mračna bodů a vytváření sítě. Tento vyspělý software dovoluje nejenom automatizovat úlohy skenování pomocí automatického otočného stolu, ale i použití značek a metody polohování na 3 body, zároveň také umožňuje kompletní datový post-processing, jako je třeba vyspělá redukce šumu a rychlé vytváření textur. Skener je zabalen v pevném přepravním boxu s vysouvacím madlem a kolečky.

Technické parametryMICRON 3D 5 MpixMICRON 3D 10 Mpix
Technologie skenováníStrukturální zelené LED světloStrukturální zelené LED světlo
Rozlišení snímače5 Mpix10 Mpix
Plocha měření [mm2]od 150x200 do 600x800od 150x200 do 1200x1600
Hloubka měření [mm]120 - 350120 - 800
Vzdálenost mezi body [mm]0,07 - 0,300,05 - 0,40
Rozlišení [bodů/mm2]170 - 10300 - 5
Přesnost [μm]18 - 7018 - 280
Stativ, přepravní box++
Skenování texturyvolitelněvolitelně
Mobilní pracovní stanice++

PDF logo Prospekt Micron 3D

Dual volume

Certifikované 3D skenery pro technické aplikace zajišťují přesná CAD data na cestě od reálného objektu, přes získání modelu až po rozměrovou kontrolu.

Dual volume skener

Scan3D DUAL VOLUME je přesný 3D skener pro bezkontaktní měření a skenování. Díky na poziční lasery použité technologii LED světla a kumunikaci po gigabitovém eternetu umožňuje rychlé provádění i velmi složitých úkolů. Jako profesionální metrologický nástroj je každý 3D skener certifikován podle normy VDI/VDE 2634 a jeho přesnost může být překontrolována jakoukoliv nezávislou metrologickou laboratoří. Skener Scan3D DUAL VOLUME disponuje dvěma nezávislými objemy měření, a tudíž různými pracovními prostory a rozlišeními. Při nastavení na velký objem dovoluje systém provádět automatizované měření celkového tvaru objektu s použitím povrchových značek k sesazení jednotlivých skenů. Na druhé straně při nastavení na malý objem je možné snímat malé objekty nebo detaily v módu vysokého rozlišení až do 1 500 bodů na mm2, jako jsou například závity.

Všechny profesionální 3D skenery vyráběné společností SMARTTECH jsou již z výroby zkalibrovány a ihned po připojení připraveny na práci. Standardně jsou vybaveny vším potřebným k profesinálnímu nasazení. Lasery napomáhají ke snadnému umístění objektů v měřeném objemu. Dalším příslušentvím je stativ s naklápěcí a otočnou hlavou a profesinální přepravní box. Stativ je možné dovybavit vozíkem umožňující snadnější skenování. Skener lze používat ve dvou funkčních módech, a to PŘESNÝ nebo RYCHLÝ. V případě potřeby je možné snížit nebo zvýšit množství naměřených bodů; tj. rozlišení pro každý z měřených objemů. Díky všem těmto aspektům a kalibračnímu protokolu jsou tyto systémy často nazývány také jako souřadnicové měřicí přístroje (Coordinate Measuring Machines (CMM)).

3D skener pro rapid prototiping a reverzní inženýrství

Komplexní řešení pro vytváření přesných CAD modelů za použití 3D skenerů:

 • Plně automatické vytváření triangulační sítě a parametrických povrchů (NURBS),
 • Pokročilý algoritmus editace mračen bodů,
 • Krátký čas zpracování dat,
 • Kompaktibilní se všemi běžnými CAD formáty.

Výběr z mnoha objemů skenování, automatické sestavení jednotlivých měření na značky a nebo číslicově řízený otočný stůl umožňují zjednodušit každý proces skenování objektů o jakékoliv velikosti. Tento optický měřicí systém byl navržen tak, aby ho bylo možné snadno integrovat společně s hi-endovými RE softwary, jako je například Geomagic Solutions. Díky utěsněnému krytu, ISA systému a profesionálnímu přepravnímu boxu je SCAN3D Surface zcela mobilním systémem.

3D skener pro kontrolu rozměrů a řízení kvality

Komplexní řešení pro řízení kvality a přejímku:

 • Porovnání CAD modelu s naskenovaným modelem (statistika odchylek, barevné mapy odchylek a tloušťky stěn),
 • Vytváření 2D řezů a ověřování rozměrů modelů,
 • Automatizovaná přejímka,
 • Automatizované generování 3D PDF protokolů o měření.

Vysoká hustota skenu (až do 1 200 bodů/ mm2) a přesné měření skenovaných objektů, které umožňuje provádět precizní kontrolu. Integrace se sofistikovaným softwarem pro měření umožňuje automaticky generovat měřicí protokoly a vytvářet statistiky typu „vyhovuje/nevyhovuje“. Jedná se o profesionální referenční měřicí systém.

Technické parametrySCAN3D DUAL VOLUMESCAN3D surfaceSCAN3D qualify
Technologie skenováníúzkopásmové strukturální modré LED světlostrukturální bílé LED světlostrukturální bílé LED světlo
Rozlišení snímače10; 5 Mpix10; 5 Mpix10; 5 Mpix
Plocha měření [mm2]150x200 - 1000x140080x100 - 1200x160080x100 - 1200x1600
Vzdálenost mezi body [mm]0,039 - 0,360,02 - 0,540,02 - 0,54
Rozlišení [bodů/mm2]8 - 6555 - 1 2005 - 1 200
Přesnost [μm]2 -3501-351-35
Stativ a přepravní box+++
Skenování textur+++
Mobilní pracovní stanice+++

PDF logo Prospekt Dual volume

Blue / Surface / Qualify

Scan3D BLUE - it is a new generation of 3D scanners in revolution technology of narrow-band blue LED light. That new line of 3D scanners enables you to scan faster and more precisely in any light conditions.

Blue/Surface/Qualify

New 3D scanner - Scan3D BLUE – innovative blue light LED technology in great price!

Scan3D BLUE is the high class optical 3D scanner dedicated for 3D scanning of difficult and complicated technical objects. The system was created to increase efficiency of 3D scanning on any production stage. High technical parameters, small size, closed and compact casing makes our product fully reliable and mobile measurement device. Scan3D BLUE using breakthrough technology of narrow-band blue LED light enables precise scanning of objects in any light conditions and guarantees long operation time.

Scan3D BLUE is the complex solution for advanced 3D scanning. The highest resolution of scanning (10 MPix) and density of surface probing (to 330 points/mm2) gives fully detailed results. Scanner head coupled with advanced Geomagic Studio software enables automatic generation of NURBS surfaces giving the user straight path for obtaining parametric models. Adding Geomagic Control to the set makes the scanner perfect quality inspection tool enablinguser performing CAD model comparisons and creation of advanced metrology reports.

For demanding users willing to optimize their working time we offer additional accessories such as numeric controlled rotation table, LED and stick on markers for automatic cloud merging of large sized objects and additional wheels for tripods. Our engineering team is always happy to take up a challenge of designing new solution for your specific needs.

Main elements of Scan3D BLUE system:

 1. 3D optical scanner with sealed cover and ISA system (Internal Schock Absorber) protecting scanner from decalibration,
 2. professional mobile PC work station (min. i7, RAM:16GB, NVIDIA 1GB) with bag,
 3. professional tripod with ball head enabling setting scanner in any position,
 4. professional transport case,
 5. special matt spray.

3D Scanner integrated with Geomagic Studio software

Complex solution for creating precise and accurate CAD models by using 3D scanner:

 1. Fully automatic creation of parametric surfaces (NURBS),
 2. Advance point cloud editing,
 3. Short time of data processing.

Custom fit configuration of measurement volume size together with automated cloud merging based on markers for bigger objects or rotation table ensures easy measurement for object of any size.

This revolutionary system was created with full integration of measurement and data post processing in mind, so you can start your reverse engineering from the first minutes from purchase. No need for calibration process saves your time and shortens the learning curve. Now you can create parametric models straight from scanned objects in no time. Close cover, ISA system and professional transport cases enables full mobility for Scan3D Surface system.

3D Scanner integrated with Geomagic Control software

Complex solution for quality control and inspection:

 1. Compare your 3D object model with CAD model,
 2. Create 2D sections and check dimensions of your model,
 3. Inspection of geometric tolerance,
 4. Generating automatic 3D PDF reports.

High density of measuring surface (to 330 points/mm2) and precise measure (precisse to 30μm) ensure enrolling any inspection needed for you or your demanding customer. Using the highest class inspection software - Geomagic Control - allows you automated report generation and control dimension in specified tolerance (pass/fail). For demanding customers who are willing to be additionally assured of stated accuracy of scanning head the system can be certified by external accredited measurement laboratory according to VDI/VDE 2634.

Technical specificationSCAN3D BLUESCAN3D surfaceSCAN3D qualify
Scanning technologyNarrow-band structural blue LED lightStructural White lightStructural White light
Detector resolution10; 5; 2 Mpix10; 5; 2 Mpix10; 5; 2 Mpix
Measuring field [mm2]150x200 - 1200x1600150x200 - 1200x1600150x200 - 1200x1600
Distance between points[mm]0,04 - 0,400,04 - 0,400,04 - 0,40
Sampling rate [points/mm2]5 - 3305 - 3305 - 330
Number of points from one scan [points]2 - 10 millions2 - 10 millions2 - 10 millions
Integration with Geomagic Studio+++
Integration with Geomagic Control+++
Tripod+++
Texture scanning-+option
Mobile work station+optionoption

PDF logo Prospekt Blue / Surface / Qualify

Universe

Universal, mobile 3D scanner: connecting precise geometry measurement with real color capture of scanned object. The perfect tool for both innovative engineer, designer as well as archeologist.

Universe

The right tool for reverse engineering and 3D printing...

This universal 3D scanner is a tool dedicated to enter 3D world both for metrologicaly proven technical measurements as well as for national heritage measurements where color of the object is a crucial information.

Scan3D UNIVERSE was created for mobility, comfort and ease of use keeping in mind that the 3D scanner should be reliable optical measurement device. This small “plug&scan” device fits easily in your hand luggage together with compact small rotary stage which allows automation of measurement process. On the other hand the device enables automated scanning of large size objects based on markers detecting function, this way it gives user possibility to easily scan objects from 20 mm up to 3 m.

The system works in two resolution modes what allows user to optimize data volume while scanning big objects, and enhance the probing resolution for highly detailed parts such as threats or mounting holes.

Scanner scan3D UNIVERSE is complete hardware-software solution for obtaining 3D documentation of physical object for further both digital and real life processing such as: quality control or 3D printing. No needed to perform calibration and given certificate of accuracy of our device, makes this 3D scanner a referential measurement tool for technical and natural trades.

Possibility to integrate our 3D scanner with high-end software for reverse engineering allows automatic data processing from a cloud of points, through mesh into parametric CAD model and also for fast quality control.

... and for national heritage digitization and documentation

scan3D UNIVERSE allows contactless measurement and documentation of valuable museum and architectural objects. The scanner uses white LED light source technology what is additional guarantee of non-invasive measurement.

During 3D scanning process user obtains information about object’s geometry (XYZ coordinates) and realistic representation of texture in every measured point (RGB in each XYZ point). High quality and high resolution of color detectors used in the device assures that measurement is made with high precision and even the small details, such as shape of the brush strokes can be seen clearly.

Dedicated measurement and post processing software integrated with scan3D UNIVERSE is a complex solution which enables end user to prepare 3D documentation process and perform virtual research such as cuts or modeling of missed parts of the scanned object. Multiple export formats as well as: standard raw data format allows the data to be used in all popular CAD or 3D graphical software such as: Maya, ZBrush or 3Dmax. User can easily share the results with other researchers thanks to a free SMARTTECH3Dmeasure Viewer software.

Revolutionary small size of the device and convenient transport casing allows easy transport of the 3D scanner. Standard scanner set includes light tripod and additional wheeling base to make your work easier no matter where you take it.

Scan3D UNIVERSE is the device developed for:

 • 3D digitization of archeology objects,
 • D archivization of geometry and texture (color) of precious museum objects,
 • creating digital passport for national heritage objects,
 • making a virtual research e.g. comparison of object in time, volume calculations,
 • creating input for virtual museums,
 • 3D printing of art copies for education and helping disabled such as blind people to study art.
Detector resolution 5 MPix 1,3 MPix
Scanning technology Structured LED light Structured LED light
Field measurement [mm3] 150x200x120 200x300x210 300x400x300 200x300x210
Accuracy [μm] 50 60 70 55
Distance between points [mm] 0,07 0,11 0,15 0,23
Sampling [point/mm2] 164 73 41 18
No. of points from single scan [pts] 5 000 000 5 000 000 5 000 000 1 300 000
Working distance [mm] 320 480 540 500

PDF logo Prospekt Universe

Portable

SMARTTECH 3D portable is ultra-fast 3D scanner, which combining the best features of handheld and stationary measurement devices. It’s not only portable but also performs instant color measurements with certified accuracy.

Portable

Certified accuracy for industry

Measurement solutions used for inventory of production lines do not provide enough mobility. In the same time 3D handheld scanners do not guarantee the precision needed in the industry. SMARTTECH 3D portable combine mobility with metrologically-certified accuracy. It can be used in production hall for rapid scanning of technical infrastructure. The on-site measurement result can be verified by a built-in processor unit and touch screen.

High accuracy also allows you to measure machine parts and repair damaged parts of production line. After noticing the exhaustion, the production line doesn’t need to be stopped for more than a few minutes. 3D scanner operator can scan the defective part, manufacture it on the basis of the 3D model and then repair it. There are also no objections to using SMARTTECH 3D portable to acquire object geometry, for example car body, directly in the workshop.

Ultra-fast measurement in medicine

SMARTTECH 3D portable can be also used directly in the doctor’s office to scan the face and other parts of the patient’s body. The duration of a single measurement does not exceed 0.2 seconds, allowing to quickly prepare a precise virtual patient model.

Color measurement also allows to keep information about skin lesions. This is particularly useful for verifying whether the treatment is effective. Measurements allows to track the size of the wound and estimate the effectiveness of the treatment.

Portability for Criminology

Recreation of the crime scene through spatial scans provides investigators with plenty hard to obtain data. Traditional documentation methods are imprecise and do not contain all the metric information such as depth.

SMARTTECH 3D portable can be transported in a single suitcase, so it can be quickly moved to a crime scene. The battery and convenient handles allow to easy set up the 3D scanner. Difficult spaces are also not a problem as there is no need to set up a tripod.

Photorealistic color in archaeology

Perpetual archiving requires a 3D scanner capable of capturing measurements with color. SMARTTECH 3D portable allows you to create an object that can be archived and placed in a virtual museum. With a portable 3D scanner there is also the possibility of preserving the environment around the archaeological research station. Using this method of archiving gives quick results in a short time and is incomparably more accurate than, for example, taking pictures.

3D skenery pro ostatní obory:

Micron 3D color

Nový MICRON3D color 24Mpix umožňuje provádět komplexní detailní digitalizaci objektů, stejně tak jako vytvářet 3D modely pro zábavní průmysl, jako jsou počítačové hry, animace nebo barevný 3D tisk.

Micron 3D color skener

Zvyšující se poptávka v oblasti archeologie a restaurátorství inspirovala inženýry společnosti SMARTTECH vyvinout zcela nové řešení. Naším cílem bylo vytvořit 3D skener pro přesnou digitalizaci barevných objektů, nejenom pro 3D skenovací pracoviště, ale i zařízení pro skenování na místě při provádění vykopávek. MICRON3D color 3D skener je určen pro vysoké nasazení při skenování barevných historických objektů. Je vybaven detektorem s nejvyšším možným rozlišením na trhu (24 Mpix). Kombinace vysoké hustoty bodů (přes 1000 bodů/mm2) s 24 bitovou barevnou hloubkou umožňuje dokumentovat i ty nejmenší detaily, jako jsou škrábance nebo stopy po nástrojích na povrchu objektů. Nehledě na použití nejmodernější technologie byl tento 3D skener navržen tak, aby obsluha byla snadná a nevyžadovala technicky zdatnou obsluhu. Zařízení je připraveno k práci ihned, po tom co jej vyjmete z přepravního boxu a připojíte k počítači a do sítě. Před započetím každého měření není nutné provádět žádnou kalibraci přístroje. Vysoké rozlišení skenu umožňuje uživateli nashromáždit informace o objektech s velice složitou strukturou, jako jsou například keramické ornamenty, detaily látek a struktury olejomaleb, které až do současnosti byly pro technologii 3D skenování velice problematické. Vysoce citlivý senzor umožňuje jednoduchou digitalizaci stejně tak lesklých objektů jako i tmavých ploch. Plná integrace systému pro potlačení stínů umožňuje tomuto systému interpretovat skenované objekty ve věrných barvách. Všechny tyto aspekty vytváří z tohoto systému jeden z nejefektivnějších nástrojů nejenom pro zábavní průmysl, jako je animace nebo počítačové hry, ale i pro barevný 3D tisk. MICRON3D color je prvním 3D skenerem na trhu, který disponuje velmi vysokým rozlišením a skenováním v 24 bitové barevné hloubce, true color.

MICRON3D color umožňuje provádět i vysoce přesná měření objektů. Standardní výbava se skládá ze stabilního stativu s gimbal hlavou, plně integrovanou mobilní pracovní stanicí, lasery pro přesné zaměření polohy skenovaného objektu a cestovního přepravního boxu. Výměnné prachové filtry, kryt z uhlíkových vláken a také vysoká odolnost vůči tepelným změnám, díky uhlíkové konstrukci, dovolují použití přístroje MICRON 3D color také přímo na místě vlastních vykopávek bez rizika poškození citlivých vnitřních částí zařízení. Dodaná pracovní stanice je vždy vybavena nejnovější verzí SMARTTECH 3D softwaru, který umožňuje pokročilý datový post-processing, jako je editace mračna bodů nebo triangulační sítě, která může obsahovat například i 200 milionů datových bodů. Zároveň je možné provádět plně automatické skenování s pomocí automatického rotačního stolu řízeného softwarem skeneru. Automatizaci měření objektů různých velikostí usnadňuje přidání modulu “automatizace”, který dramatiky zkracuje čas potřebný pro zpracování dat vysoce kvalitních obrazových souborů, a tím také využití přístroje. MICRON3D color, stejně tak jako ostatní skenery od firmy SMARTTECH 3D, dovolují provádět měření s použitím pozičních značek a využití systému pro potlačení stínů ve spojení s rotačním stolem.

Technické parametryMICRON 3D color 24Mpix
TechnologieStrukturální bílé LED světlo
Rozlišení snímače24 Mpix
Plocha skenování [mm2]150x200 - 600x800
Vzdálenost mezi body [mm]0,03 - 0,13
Rozlišení [bodů/mm2]900 - 56
Přesnost [μm]25 - 100
Stativ+
Měření textury+
Mobilní pracovní stanice+
Váza
Váza
Body
Body
Detail vázy
Detail vázy

PDF logo Prospekt Micron 3D color

Archeo

ScanBright archeo 3D scanner - is a complex solution providing professional digitalization of museum objects for various applications-starting with simple visualization for virtual museum creation up to precise archivization process.

Archeo skener

ScanBright archeo has been designed for professional digitalization of fragile and precious museum objects according to Recommendation for planning and conducting digitalization of museum objects. Thanks to wide cooperation with many museum institution, ScanBright archeo meets highest requirement of measurements and also provides realistic models for virtual museums and 3D printing. Scan accuracy up to 50 μm and high point cloud density (to 400 points/ mm²) provides precise geometry representation and enables 3D archivary or virtual research based on scanning. The use of high class detector with real color image and high resolution (10 MPix) gives you the possibility to visualize the smallest changes and appreciate the artist finesses in every detail.

SAFETY GUARANTEED - White light 3D scanning technology uses only white spectrum of light which guarantees user full safety of precious models.

EAS OF USE - Each 3D scanner is delivered and installed at the clients site and together with mobile workstation and software is instantly ready for use. To make sure your measurement is precise ScanBright archeo is calibrated on production site and checked according to VDI/VDE 2634. Professional transport cases and specialized ISA module (Internal Shock Absorber) integrated in scanner head casing ensure that no end user calibration is needed.

3D scanner designed for national heritage preservation - Over decade of experience in 3D scanner production and museum heritage measurement gave us opportunity to adjust scanning process for museology needs offer precise rotate table to automate measurement. As an additional features we advanced light markers for automatic scan merging (no need for physical markers) and specialized application for automated periodic measurement for damage assessment. We provide professional service, technical help and complex training in 3D scanning and data post processing.

The national heritage is passed on to next generations in many ways among them are image and shape. The contactless measurement allows for the retention of the form and colour of a valuable museum or archaeological object in the digital form. It also allows us to conduct research without the risk of damage and regardless of the placing of the relict. REFERENCES. The 3D scanning system ScanBright archeo has been implemented in many renown cultural institutions and museums. All of these places required the system to pass the most rigorous safety standards so as not to endanger the exhibit pieces and to generate data of the highest quality and precision. Due to our experience and professional approach, we were entrusted with providing solutions for 3D scanning to institutions such as: the Digital Humanities Laboratory at the University of Warsaw, The Małopolska’s Virtual Museums (Cracow), the Department of Archaeology at Ghent University, the Museum of King John III’s Palace at Wilanów (Warsaw), or the Archaeology Institute at the University of Warsaw. ARCHIVING. The technology used in the system ScanBright archeo allows simultaneous and precise measurement of the shape and colour of the object. Additionally, the 3D scanner can be integrated with a shadeless lighting system that enables a realistic replication of the object’s colour. The result of the 3D scanning is a colour cloud of points that fully reproduces the surface characteristics of the scanned object with the highest resolution on the market. The data is saved in universal formats allowing for it to be imported to all professional programs dedicated to measurement data edition, such as: Geomagic, ZBrush, Sketchfab. VIRTUAL EXAMINATION. The cloud of points can be automatically converted to a triangle mesh by using the software for operating the 3D scanner – SMARTTECH3Dmeasure, creating a continuous surface. The results can be freely analysed, including the creation of all kinds of cross-sections, dimensioning, calculating the surface and volume, comparing the surfaces to each other. VISUALISATION. Generating a triangle mesh with information about the real texture colour, which is saved in each individual point, allows the creation of a realistic 3D models. They can serve as data for archiving as well as for the object visualization in virtual museums or portals.

Technical details10MPix5MPix
TechnologyStructured white LED lightStructured white LED light
Accuracy [ μm]10 - 35010 - 350
Scanning field [mm2]from 150x200 to 1200x1600from 150x200 to 1200x1600
Distance between points [mm]0,05 - 0,40,08 - 0,6
Sampling rate [points/mm2]6 - 4003 - 156
No. of points from single scan [points]10 000 0005 000 000
Tripod++
Texture measure++
Mobile work station++

PDF logo Prospekt Archeo

Med

3D scanners for medical applications and much more...

Med

Medicine

The latest generation of scan3D is a complex digital solution dedicated to achieve accurate and colorful representation of a scanned body. The 3D scanner operates in a very safe measurement technology using white structured-light which allows the scanned person to feel comfortable and at ease during the process. The result of the 3D scanning enables us to do, for example, a quick plan of an operation, a detailed dimensional analysis of skin lesions, a project of prosthesis or to create a visualisation. Using the panoramically merged results we can create a virtual model of the body enabling us to do all types of measurements and become very helpful during the treatment planning.

Security and identification

The 3D scanning technology can be also used in the security sector. New methods of identification based on the characteristic shape of body parts are now possible thanks to the colorful and accurate data provided by a 3D measurement. Using a 3D scanner we are able to create a digital archive of suspects, which will not only ease the identification but also allow us to simulate the changes in appearance.

Computer graphics

The 3D scanner scan3D med, beyond just the medical application, can be also successfully used by CG artists. A color triangle mesh that shows the scanned model can be easily achieved within a few minutes, allowing graphic designers to focus on the animation and creating the environment. The resulting point cloud can be freely processed depending on the application. All points in the cloud represent the surface of a scanned body with X, Y, Z coordinates and RGB color. This data can be easily transformed to a triangle mesh and saved in an OBJ file format, including the mapped texture.

main advantages:

SAFE - the 3D scanning process is based on the technology of white LED structured-light. There is no laser or physical contact involved during the scanning. The detection system is produced in accordance with required safety regulations. The patient will not get any uncomfortable feeling due to the complete contact-less measurement method.

ACCURATE - The applied VDI/VDE 2634 norm sets the standards in the optical 3D scanning process. The scan3D med line is factory calibrated, therefore the digital measurement is metrologically approved. The cloud of points that represents the scanned surface has an accuracy of up to 0.01 mm.

EASY - The scan3D med is ready to work directly out of the case. Using it does not require any sophisticated measurement knowledge from the operator. The intuitive software interface helps provide data analysis with full understanding from the doctor’s as well as the patient’s side.

FAST - The body measurement has never been so quick. The 3D scanner is able to measure over a million points that represent the scanned surface within 0.7 second. This amount of time can be compared to taking an x-ray photo. Thanks to the new multithreaded SMARTTECH software - the data calculation and analysis can be done during patient’s single visit.

The stationary system of a few integrated 3D scanning units assures the full repeatability of results (which is very difficult for handheld 3D scanners). Additionally this solution enables complete automation of the measurement allowing us to scan hundreds of people per day.

Planning plastic surgeries, designing prostheses monitoring the healing process, creating digital archives or digitizing the actors are just the tip of the iceberg of 3D scanning application. No matter what you are going to use it for - you can be sure that the results will be accurate, patients will be comfortable and astonished by the new technology, and above all, the effects of your work will be even better.

Dva skenery med
3D med - skenování dvěma skenery
Med výsledek
3D med výsledek

PDF logo Prospekt Med